loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

22 Mart “Dünya Su Günü” tatlı su kaynaklarının önemi ve tatlı su kaynaklarının güvenliği ve yönetimi konusunda insanların bilinçlendirilmesi için uluslararası bir çabadır.

1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve su gününü kutlamak için uluslararası bir gün önerildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart 1993’te ilk “Dünya Su Günü” nü belirledi.

1993 yılından bu yana, dünya çapındaki kurum ve kuruluşlar, su yönetiminin önemini vurgulayan olaylarla ve önemli su sorunları konusunda işbirliği yapmanın ve harekete geçmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladılar.

2021’ Su Teması: Suyun Değeri

Her yıl Dünya Su Günü, tatlı suyun belirli bir yönünü vurgulamaktadır. 2021’in teması ise “Suyun Değeri”dir.

Tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine odaklanılmasını sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler-Su (UN-Water) tarafından organize edilen kutlamalar, her yıl farklı bir tema ile gerçekleştiriliyor.

Aşırı nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme, kirlilik...

Dünyadaki toplam 1,4 milyar kilometreküp suyun yüzde 97,5'i okyanuslarda ve denizlerde tuzlu su, yüzde 2,5'i ise nehir ve göllerde tatlı su olarak yer alıyor. Az olan tatlı su kaynaklarının da yüzde 90'ı kutuplarda ve yer altında bulunuyor.

Aşırı nüfus artışı, kontrolsüz sanayileşme, plansız kentleşme ve kirlilik, zaten sınırlı olan su kaynakları üzerindeki baskıyı giderek artırıyor. Etkileri hissedilir derecede artan küresel ısınma ve iklim değişikliği de tatlı su kaynakları üzerinde ilave strese sebep oluyor.

Su kaynaklarının korunması için çalışmalar yürütülüyor

Su kaynaklarının korunması ve geliştirilmesi konusunda ilgili kurum, kuruluş ve tüm paydaşlarla vatandaşların da katkılarına ihtiyaç bulunuyor.