loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

22 Mart “Dünya Su Günü” tatlı su kaynaklarının önemi ve tatlı su kaynaklarının güvenliği ve yönetimi konusunda insanların bilinçlendirilmesi için uluslararası bir çabadır.

1992 yılında Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) tatlı su kaynaklarının önemine dikkat çekmek ve su gününü kutlamak için uluslararası bir gün önerildi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart 1993’te ilk “Dünya Su Günü” nü belirledi.

1993 yılından bu yana, dünya çapındaki kurum ve kuruluşlar, su yönetiminin önemini vurgulayan olaylarla ve önemli su sorunları konusunda işbirliği yapmanın ve harekete geçmenin ne kadar önemli olduğunu vurguladılar.

2018’ Su Teması: Doğa İçin Su

Her yıl Dünya Su Günü, tatlı suyun belirli bir yönünü vurgulamaktadır. 2018’in teması ise “Doğa İçin Su”dur.

Doğa için su teması; çevresel zararın tetiklediği iklim değişikliğiyle birlikte, dünya genelinde gördüğümüz suyla ilgili krizleri vurgulamaktadır. Su; sel, kuraklık ve su kirliliği, bozulmuş bitki örtüsü, toprak, nehirler ve göller tarafından daha da kötü bir hal alır. Ekosistemimizi ihmal ettiğimizde, herkesin hayatta kalmak ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu temiz suya sahip olmasını daha da zorlaştırıyoruz.

Doğaya dayalı çözümleri, su sorunlarının çoğunu çözmekle başlayabiliriz. Yeni ormanlık alanlarının oluşturulması, nehirlerin taşkınlara yeniden bağlanması ve sulak alanların restore edilmesi su döngüsünü yeniden dengeleyecek ve insan sağlığını ve geçim kaynaklarını iyileştirecektir.

Dünya Su Günü etkinlikleri, kutlamaları su yönetiminin ve doğal kaynakların korunmasının öneminin bilincini artırmaya çabalamaktadır. Bu konu bazı kimseler tarafından önemli görülmekte ama bazıları tarafından ise önemsenmese bile gerçek şu ki, temiz su mevcudiyeti ve ihtiyacı insanları her yerden etkiliyor ve etkileyecektir ayrıca insani sorunları büyük ölçüde etkileyecektir.