loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

 

Hava sıcaklıkların iyice artmaya başladığı bugünlerde artık herkesin elinden düşürmediği pet su şişelerinde ve damacanalarda bulunan bisfenol A maddesinin, insan sağlığı üzerinde oldukça zararlı etkileri görülür. Güneş ışığına maruz kalmış, saklama koşullarının nasıl olduğu bilinmeyen pet su şişeler ile vücudumuza zararlı maddeleri alarak sağlığımızı bozuyoruz.

Pet su şişe ve damacalar yerine, sahip olacağınız su arıtma cihazlarından cam şişelere arıtma suyu yani sağlıklı suyu doldurarak hem lezzetli su içersiniz hem de hayat kalitenizi artırırsınız.

Bisfenol A (BPA) Nedir?

Bisfenol A (BPA), plastiği sertleştirmek için kullanılan bir kimyasaldır. Başta pet su şişelerinde, damacanalarda, biberonlarda, bebek maması ve gıda kutularının astarlarında olmak üzere birçok plastik ürünlerde bulunmaktadır.

BPA maddesi bir endokrin yıkıcıdır. Vücudun hormonlarını taklit edebilir ve doğal hormonların üretimini, salgılanmasını, taşınmasını, işleyişini, işlevini engelleyebilir. BPA insan vücudundaki östrojen ve diğer hormonlara benzer şekilde davranabilir.

Bisfenol A Maddesinin İnsan Sağlığına Etkileri

Pet su şişelerin yapımında kullanılan BPA maddesi, şişenin içindeki suya karışır. Pet su şişelerin ne kadar öyle durduğu ve hangi koşullarda saklandığı bilinmediği gibi BPA maddesinin zararı o denli daha da artmaktadır. Plastiğin ham petrolün işlenmesi sonrasında arta kalan malzemelerden elde edildiğine dikkat çeken uzmanlar, bu maddenin şişelerde ve yemek kaplarında yasaklanması gerektiği savunuyor. Kapalı diye pet su şişelerinden çocuklarınıza içirdiğiniz sular, çocuklarınızın sağlığını tehdit etmektedir. Ev tipi su arıtma cihazları ile içeceğiniz sağlıklı su evinize, çocuğunuza sağlık getirecektir.

BPA maddesinin insan sağlığına etkileri şunlardır:

  • Hormon Seviyeleri: BPA, vücutta bir hormon gibi davranır ve normal hormon seviyelerini, fetüslerde, bebeklerde ve çocuklarda gelişimi bozmaktadır.
  • Üreme Bozuklukları: BPA, hipotalamus ve hipofiz bezini içeren endokrin fonksiyona müdahale ettiği için kısırlığa yol açmaktadır.
  • Kalp Hastalığı: Araştırmalar, BPA maddesine maruz kalan insanların kalp krizi, hipertansiyon gibi kalp hastalıklarına maruz kaldığını göstermiştir.
  • Beyin ve Davranış Problemleri: Hamilelik sırasında BPA maddesine maruz kalmak, gebelik sırasında bebeğin gelişmekte olan beyni etkilenmektedir. Çocuklarda davranış problemlerini olumsuz etkilemektedir.
  • Kanser, diyabet, obezite gibi daha sayamayacağımız birçok hastalıkları oluşturan BPA maddesine maruz kalmamaya çalışın. Arıtma cihazı kullanarak her zaman sağlıklı su içerek her daim sağlıklı olursunuz. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için mutlaka sağlıklı su tükettiğinizden emin olun.