loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Su, dünya üzerinde yaşayan tüm canlıların en temel gereksinimidir. Dünyamızı paylaştığımız bütün canlılar için su en hayati gereksinimdir. Doğada, yaban hayatta, kentte, sokaklarda barınmak mecburiyetinde kalan hayvanların ve evlerimizde yaşam sürdüren dostlarımızın hayati fonksiyonlarını gerçekleşmesi için suya ihtiyaçları vardır.

Genel olarak erişkin bir hayvanın vücudunun % 60’ı sudur, yavrularda bu miktar daha da yüksektir. Vücutlarının sağlıklı çalışması ve hayatta kalabilmeleri için su içmeleri şarttır. Hayvanlar hem yedikleri gıdalardan hem de su içerek vücutlarının sıvı gereksinimlerini karşılayabilirler. Vücut ısılarını ve ağırlıklarını dengelemek, sindirim sistemini desteklemek ve boşaltım gerçekleştirme amacıyla suya gereksinim duyarlar. Hayvanların vücudu idrar, dışkı, solunum ve terleme ile sık sık su kaybeder; bu kaybedilen suyun dehidrasyon oluşturmaması için alınması gerekmektedir. Bu sebeple hayvanlar susuz 3-4 günden fazla hayatlarını sürdüremezler. Yeteri kadar su içmeyen bir hayvanın dış görünüşünden de dehidrasyon belirtilerini fark edebilirsiniz. 

Kediler iki aylık olduktan sonra vücutlarındaki su miktarı %75’e çıkar. Erişkinliğe girmiş bir kedinin vücudunun 4’te 3’ü sudur. Erişkin köpeklerin ise vücutlarının %90’ı sudan oluşur. Vücutlarındaki su miktarında %10’luk bir azalma, yerine konmadığı takdirde ciddi problemlerine sebep olabilir. Köpeğinizin derisinde elastikiyet azalması, aşırı idrar üretimi, soluk almakta zorlanma ve kuru ve yapışkan mukozalar gözlemliyorsanız bu bir dehidrasyon sendromu olabilir.

Kediler kuru mama tüketimlerinin 2-3 katı su içmelidir. Su, kedilerin vücudunda aynen insanlarda bulunduğu gibi oksijeni kan dolaşımı ve hücreler vasıtasıyla taşır. Vücut sıcaklığını düzenleyerek, böbrekler ve sindirim düzeneğinin çalışmasını destekler. Su eksikliği kedilerde, böbrek hasarı ve idrar yolunda taş oluşumu gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Anlaşılacağı üzere, hem kediler hem köpekler amacıyla temiz ve taze su, kesinlikle sık sık ulaşabilecekleri şekilde temin edilmelidir. Ayrıca su kapları da sık sık temizlenmelidir.

Su, hem süt hem et üretimi yönünden çiftlik hayvanlarının yaşamında da vazgeçilmez bir beslenme unsurudur. Yapılan incelemelere göre süt veren erişkin bir ineğin vücudunin%56’sı sudur ve verilen sütün %87’sinde de su bulunmaktadır. Bir ineğin 1 litre süt üretebilmesi amacıyla 3-4 litre su içmesi gerekir. Küçük olmalarına rağmen kuşlarda temiz su kaynağına gereksinim duyarlar. Kafeste yaşam sürdüren bir kuşunuz varsa hem suyunun sık sık tazelenmesi hem de suluklarının hijyenik hale getirilmesi onlar için hayati önem taşımaktadır.

Hayvanlar doğada suyu kirleten maddeleri tanıyıp hangi su kaynaklarından uzak duracaklarını bilebilirler ancak ev ortamında pek fazla seçenekleri bulunmamaktadır. Oysa onlara hiç zarar vermek istemediğiniz halde, küçük dostlarınıza verdiğiniz şebeke sularında ilaç kalıntıları, metaller, böcek ilaçları, klor, florür gibi maddeler olabilir. Sizlerde çocuklarınız gibi sevdiğiniz evcil hayvanlarınız için arıtılmış su kullanarak onların sağlığını da güvence altına alabilirsiniz.