loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Uzmanlar, koronaya karşı en önemli unsurun bağışıklık sistemini güçlendirmek olduğunu korona virüs hayatımıza girdiği günden itibaren defalarca belirttiler. Sebze, meyve ağırlıklı beslenmek direnci arttırıyor.  Koronavirüsten korunmak için pH’ı, korona virüsünden daha yüksek gıdaları tüketmemiz gerekiyor. Özellikle karantina süreçlerinde beslenmemize dikkat etmediğimizde, çok yediğimiz için midemizde biriken asit daha çok açlık hissetmemize neden oluyor. Vücudumuz yüksek kolesterol, karaciğer yağlanması, insulin düzensizliği, alerji gibi sebeplerle alarm veriyor. Bu nedenle alkali oranı yüksek yiyecek ve içecekleri tüketmeye bu dönemde daha çok dikkat etmeliyiz.

İnsan vücudu ortalama olarak 7.35 pH dengesine sahiptir ve tüketilen asidik besinler vücudun pH dengesini bozmaktadır. Vücutta artan asit değerler hücrelerden organlara kadar zarar vermektedir. Asit değerleri yükseldiğinde bağışıklık sisteminde bozulmalar, kilo alma, enerji bitkinliği gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Alkali beslenme vücudun pH değerini ve dengesini koruyabilmeniz bakımından önem taşımaktadır.

Vücuttaki asit - alkali dengesizliği pek çok sağlık problemlerine yol açabilir. Vücudunuzun içinde asidikten çok alkali bir ortam yarattığınızdan emin olmak bu sağlık sorunlarını önlemekte ciddi bir adımdır. Yaşam tarzlarımız sonucu vücudumuz çok fazla asidik hale gelir, tükettiğimiz çay, kahve, şeker, süt ürünleri, et, alkol gibi maddeler vücuttaki asit oranını arttırır bu da bağışıklık sistemimizin zayıflamasına, halsiz, yorgun ve moralsiz hissetmemize yol açar. Mutfağımızda bulunan bazı alkali besinler ve faydalarını ise içeriğimizde sizler için bir araya getirdik.

Limon: Karaciğer dostu olan limon asidik olmasına rağmen en yüksek alkali değere sahip gıdadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan limon, karaciğer ve bağırsakları temizlemekle birlikte aynı zamanda böbrek ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Yeşil yapraklılar: Maydanoz, kereviz sapı, dereotu vb. sebzeler yüksek antioksidan ve lifli gıdalardır. Mevsiminde tüketildiği sürece vücudunuz için yüksek fayda sağlamaktadır.

Ispanak: Manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve besinsel lif içerek bir besindir. Vitamin bakımından zengindir.

Salatalık: İçerisinde magnezyum, selenyum, bakır, potasyum, demir ve çinko bulunan salatalıkta %95 oranında su olması sebebiyle en iyi alkali yiyeceklerden biridir.

Brokoli: Klorofil, antioksidan ve besinsel lif bakımından zengin olan brokoli mevsiminde haftada en az 4 porsiyon tüketilmelidir. Manganez, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli aynı zamanda protein ve vitamin deposudur.

Alkali beslenmenin en önemli püf noktası uzmanlarında belirttiği gibi tüm sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmekten geçmektedir. Alkali beslenmenin dışında aynı zaman da alkali su tüketerek de vücudunuzun dengesini sağlayabilirsiniz.

Alkali sisteme sahip Rainwater ürünleriyle tanışmak için ÜRÜNLER sayfamızı inceleyebilirsiniz.