loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

 

Hemen hemen her gün girdiğimiz mutfağımızda aslında birçok alkali besin bulunduğumuzu biliyor muydunuz? İnsan vücudu ortalama olarak 7.35 pH dengesine sahiptir ve tüketilen asidik besinler vücudun pH dengesini bozmaktadır. Vücutta artan asit değerler hücrelerden organlara kadar zarar vermektedir. Asit değerleri yükseldiğinde bağışıklık sisteminde bozulmalar, kilo alma, enerji bitkinliği gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Alkali beslenme vücudun pH değerini ve dengesini koruyabilmeniz bakımından önem taşımaktadır. Hemen hemen her mutfakta bulunan alkali besinler ve faydalarını sizler için bir araya topladık.

Limon: Karaciğer dostu olan limon asidik olmasına rağmen en yüksek alkali değere sahip gıdadır. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan limon, karaciğer ve bağırsakları temizlemekle birlikte aynı zamanda böbrek ve safra taşlarının çözülmesine yardımcı olur.

Yeşil yapraklılar: Maydanoz, kereviz sapı, dereotu vb. sebzeler yüksek antioksidan ve lifli gıdalardır. Mevsiminde tüketildiği sürece vücudunuz için yüksek fayda sağlamaktadır.

Ispanak: Manganez, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve besinsel lif içerek bir besindir. Vitamin bakımından zengindir.

Turpgiller ailesi: Brüksel lahanası, karnabahar ve lahana kış aylarında tüketilmesi tavsiye edilen alkali besinlerdir.

Karalahana: En iyi alkali besinlerden biri olan karalahana, kolesterolü azaltma ve vücuda detoks yapma etkisine sahiptir. Potasyum, çinko, demir, klorofil ve vitamin bakımından zengindir.

Salatalık: İçerisinde magnezyum, selenyum, bakır, potasyum, demir ve çinko bulunan salatalıkta %95 oranında su olması sebebiyle en iyi alkali yiyeceklerden biridir.

Brokoli: Klorofil, antioksidan ve besinsel lif bakımından zengin olan brokoli mevsiminde haftada en az 4 porsiyon tüketilmelidir. Manganez, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan brokoli aynı zamanda protein ve vitamin deposudur.

Avokado: Çoğu kişinin sevmediği ve beslenmesinde yer vermediği avokado; potasyum, besinsel lif ve faydalı yağlar bakımından zengindir. Asit oranı son derece düşük olan avokado, iltihaba neden olan rahatsızlıklara ve buna rahatsızlıklara bağlı yaşanan dengesizliklere karşı vücudu korumaktadır.

Kırmızıbiber: Anti bakteriyel ve alkali özellikleri sayesinde hastalıklar ve stres için yoğun kullanılan bir besindir.

Sarımsak: Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, alkali etkisiyle tansiyon düşürmeye yardımcı olmakta ve bağışıklığı güçlendirmektedir.

Buğday çimi: Yüksek alkali özelliğe sahip olan buğday çiminin vücudu temizlemekten kanserler mücadeleye kadar birçok faydası vardır. Evlerinizdeki saksılarda buğday yetiştirerek elde edeceğiniz çimi salatalarınızda kullanabilir veya sıkarak suyunu içebilirsiniz.

Alkali beslenmenin en önemli püf noktası uzmanlarında belirttiği gibi tüm sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmekten geçmektedir. Alkali beslenmenin dışında aynı zaman da alkali su tüketerek de vücudunuzun dengesini sağlayabilirsiniz. Alkali su tüketmek, vücutta yer alan zararlı maddeleri daha hızla atmaya yarar. Sindirim sistemin daha düzenli çalışmasını sağlar.

Alkali sisteme sahip Rainwater ürünleriyle tanışmak için ÜRÜNLER sayfamızı inceleyebilirsiniz.