loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Pet su şişelerde son kullanma tarihinin olduğunu hiç fark etmiş miydiniz? Pet şişelerde neden son kullanma tarihi vardır? Pet şişelerde son kullanma tarihinin olmasının ilk sebebi, suyun tüketilebilir bir gıda olmasıdır. Pet şişelerde bulunan su tıpkı süt, peynir veya yumurta gibi üzerine basılı bir son kullanma tarihine sahip olması gerekmektedir. Pet şişeden kaynaklanan kimyasalların suya sızması, hem suyun genel tadını bozar hem de insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bunun aksine su arıtma cihazlarından içeceğiniz su hem temiz hem de sağlıklı su içmenizi sağlar.

Pet Su Şişeler Güvenli Mi?

Pet şişelerdeki çoğu su, şişelenmeden önce doğal olarak saflaştırılır yani arıtılır. Fakat endişelenilmesi gereken suyun kendisinden çok, suyun içine girdiği plastiktir. Şişelemiş su, polietilen tereftalat “PET” olarak paketlenir. Paketlenen pet şişelerde bulunan Antimon ve Bisfenol A (BPA) gibi kimyasallar insan sağlığını tehdit etmektedir.

Pet su şişelerdeki antimon kimyasalı, sıcaklık arttığında suya karışır. Eğer sıcak günlerde arabanızda pet su şişesi bırakırsanız ya da hava şartlarının belirlenemediği bir süre boyunca iklim kontrollerinin çok az olduğu veya doğrudan güneşe maruz bırakılan bir depoda pet şişeler bırakılırsa, doğrudan o pet şişelerdeki sular içildiğinde akciğer kanseri riskine sebep olur.

Pet su şişelerde bulunan BPA olarak bilinen Bisfenol A, polikarbonat plastiklerde ve epoksi reçinelerde bulunan bir kimyasaldır. BPA, hamile kadınlarda kusurlu doğumlara yol açar, çocuklarda gelişimi etkiler ve tüm kişilerde ciddi sağlıksal sorunlara yol açar.

Pet su şişeler asla doğrudan güneşe maruz kalmamalıdır. Fakat doğrudan güneşe maruz kalmasa da pet su şişelerden su içmek kesinlikle güvenli değildir. Ne olursa olsun, ne kadar dikkat edilirse edilsin pet su şişelerin saklama koşulları elverişsizdir bu yüzden sağlıksal sorunların habercisidir. Bu yüzden şişelerdeki kimyasallar hemencecik suya karışacağından, pet su şişelerdeki son kullanma tarihi önemlidir.

Pet su şişelerdeki son kullanma tarihinin ne anlama geldiğini bildiğinize göre, susuzluğunuzu gidermeden önce pet su şişelerinden mi su içmeliyim diye düşünmelisiniz. Eve taktıracağınız su arıtma cihazından arıtacağınız sağlıklı ve temiz suyu cam şişelere koyarak tüketmeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır. Sağlığınız için her zaman cam şişelere koyacağınız arıtma su yani sağlıklı su için!