loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra giysilerinizin pürüzlü olduğunu fark ederseniz artık çamaşır makineniz için evinize bir su yumuşatma sistemleri takmanın vakti gelmiştir. Sert suyun etkileri elbiselerinizi, havlularınızı ve çarşaflarınızı yıpratmanın da ötesine geçer. Sert su, çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kirli hissetmenizi sağlayabilir, makinenizi her yıkamada daha da kötüleştirebilir ve sert suyun etkileri cebinize zarar vermeye başlayabilir. Fakat su yumuşatma sistemlerine sahip olarak, çamaşır makinenizin yanı sıra giysilerinizde herhangi bir yıpranma, pürüzlülük olmaz.

Sert Suyun Zararları

Sert su, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir gibi mineraller içerir. Bu çözünmüş mineraller ise çamaşırlarınız için sorunlara neden olur. Sert suyun çamaşırlarına ve makinelerinize etkileri şu şekildedir;

Çamaşırlar Temizlenmez:

Sert su, deterjanın düzgün bir şekilde karışmasını ve dolayısıyla uygun temizlemeyi önlediğinden, çamaşır deterjanının etkililiğini engeller. Bunun nedeni, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerin deterjanla karışmasını önlemek için suyun bir çözelti oluşturmasıdır. Sonuç olarak çamaşırlarınızda deterjan birikintileri oluşur. Oluşan deterjan artıkları ve beyaz kireçli madde giysilerinizde temiz hissettirmeyen pis görünümlü kıyafetler bırakır. Çamaşırlarınızda kalan deterjan kalıntısı cildinizi tahriş edebilecek ve daha fazla çekip, tutacaktır.

Çamaşırlar Mat veya Renksiz Olur:

Sert sudaki mineraller aynı zamanda giysilerin renklerinin matlaşmasına ve solmasına neden olur. Giysilerin renkleri etkilendikçe, kumaşın kalitesi de etkilenir ve giysi veya nevresimlerin kaba, kaşıntılı, sert ve rahatsız hissettirmesine neden olur.

Çamaşırlar makineden çıktıktan sonra üzerinde sarı veya kahverengi lekeler varsa bu ev suyunda çok miktarda demir olduğu anlamına gelir. Hele ki beyazları yıkamak için çamaşır suyu kullanırsanız bu görüntü daha da ortaya çıkar. Çünkü demir parçacıkları çamaşır suyu ile birleştiğinde pas olarak da bilinen demir oksit oluşturur.

Çamaşırlar Sertleşir:

Sert su, sadece çamaşırların görünümünü bozmaz ayrıca cildinize nasıl hissettirdiği konusunda da bir fark yaratır. Hepimiz yumuşak havlulara ve pürüzsüz çarşaflara sahip olmak istiyoruz. Bunun için mutlaka evinizde su yumuşatma sistemlerine sahip olmanız gerekmektedir. Banyo havlunuzda, en sevdiğiniz gömleğinizde oluşan sertliğin sebebi ise mineral birikimidir. Zamanlar oluşan bu sertleşmeler örneğin havlunuzun artık daha az suyu emmesine neden oluyor.

Daha Fazla Deterjan Kullandırır:

Sert suya sahip olduğunuzda, koyduğunuz deterjanın çoğu suyu yumuşatmak için kullanılır. Bu, giysilerinizi temizlemek için daha fazla çamaşır deterjanı kullanmanız anlamına gelir. Fakat daha fazla deterjan daha fazla kalıntı anlamına gelir, bu yüzden bir kısır döngü oluşur.

Çamaşır Makinesinin Ömrünü Kısaltır:

Sert sudaki mineraller çamaşır makinenizin içinde birikir ve genel verimini ve işlevselliğini azaltır.

Evinize taktıracağınız su yumuşatma sistemleri, sağlığınızı ve eşyalarınızı olumsuz yönde etkileyen yüksek seviyede klor, mineral, demir ve diğer kirletici maddeleri ortadan kaldırır. Yumuşak su ile yıkanan kıyafetleriniz daha uzun süre dayanacak ve renkleri solmayacak. Ayrıca, çamaşır makinenizi koruyarak bozulmasını önleyecektir.