loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:
Dünya yüzeyinin % 70 den fazlası su ile kaplıdır. Su görünüşte bol olmasına rağmen, asıl sorun mevcut bulunan tatlı su miktarıdır. Çünkü dünyamızdaki suyun % 97,5'i tuzlu sudan oluşmaktadır. Geriye kalan % 2,5'luk tatlı suyun ise büyük çoğunluğu buzullarda veya erişilemeyen derin yer altında depolanmaktadır. Mevcut bulunan tatlı suyun % 70'i tarım, % 20'si fabrikalar tarafından kullanılmakta ve  %3’ü ise kullanılamadan buhar olup kaybolmaktadır. Hane halkı tarafından kullanılan miktar ise % 7’dir. Başka bir deyişle dünyadaki suyun yalnızca % 0,075'i evsel kullanımına kalmaktadır. Aynı zamanda ev tüketiminde kullanılan bu miktar düzenli olarak yağmur ve kar yağışı ile yenilenen, sürdürülebilir olarak her sene aynı seviyede kalmaktadır.

 

Ülkemizde ve dünyada kişi başına düşen su miktarı hızla azalmaktadır. Artan dünya nüfusu nedeniyle 50'li yıllara göre kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı %50 oranında azalmış durumda. Uzmanların tahminlerine göre yakın gelecekte, 2030 yılında bu rakam tekrardan yarı yarıya azalacak. Bugün itibari ile dünyada su sıkıntısı çeken insan sayısı 2,8 milyarken, 2030'da bu rakamın 4 milyara çıkması beklenmektedir. Güney Afrika’nın Cape Town kenti, dünya üzerinde içme suyu tükenen ilk büyük kent oldu. Bölgede yerel halkın içme suyuna erişimi kısıtlanmış durumda ve insanlar günde kişi başı 25 litre içme suyu alabilmek için uzun kuyruklarda beklemek zorundalar. Ancak Cape Town bu konuda yalnız değil, çünkü uzmanlar aralarında İstanbul’un da bulunduğu 11 büyük kent hakkında su kıtlığı uyarısı yapıyor. Sao Paulo, Bangalore, Pekin, Kahire, Cakarta, Moskova, Mexico City, Londra, Tokyo, Miami ve İstanbul önümüzdeki 30 yıl içerisinde su kıtlığıyla karşılaşabilecek kentler arasında yer almaktadır.  Türkiye, Akdeniz'in en su zengini ülkelerinden biridir, ancak yüksek nüfus artışı nedeni ile son 20 yılda kişi başına düşen su miktarı 4.000m³ 'den bugün 1.430m³'e düşmüştür. 2030 yılında, Türkiye'nin nüfusu 100 milyona ulaşacakken; kişi başına düşen su miktarının 1.100 m³ olacağı ön görülmektedir. Türkiye'de genel su talebi kuraklık (veya iklim değişikliği) etkileri ışığında, artmaya devam etmektedir. Bu sebeple önümüzdeki yıllarda su kıtlığı sorunu kaçınılmaz bir sonuç olarak karşımıza çıkabilir.

Küresel ısınma neticesi yağışların azalması ve bilinçsiz tarımsal sulamanın etkisiyle Türkiye 20 yılda suyunun % 65'ini kaybettiği, bu nedenle yurt genelindeki birçok su kaynağının kuruduğu ayrıca sulak alanlarının ise kurutma, doldurma ve su sistemlerine müdahaleler nedeniyle ekolojik ve ekonomik işlevini yitirdiği uzmanlarca belirtilmektedir. Ülkemiz dünyanın en hızlı akan nehirlerinden bir kaçına sahip olmasına rağmen su rezervleri bakımından en alt sıralarda bulunmaktadır. Ayrıca, bu nehirler nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerin uzağında kalmaktadır. Ülkemizde kullanılan suyun %73'ü tarımda tüketiliyor, %11'i sanayiye ve yalnızca %16'sı evsel tüketime gidiyor. Su kaynaklarımızın sürdürülebilir olması ve su kıtlığı yaşanmaması adına arıtma sistemleri önem taşımaktadır. Sizlerde su arıtma cihazına sahip olarak su kıtlığı sorunun önüne geçilmesi için bir adım atabilir, evinizde ve iş yerinizde sağlıklı su tüketebilirsiniz.

Rainwater su arıtma cihazları hakkında detaylı bilgi almak için sizleri ÜRÜNLER sayfamıza bekliyoruz.