loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Yaz aylarının yaklaşması ile sıcak havaların kendini gösterdiği bu günlerde dışarıda vakit geçirirken, spor yaparken hemen susadığınızı hissetmeye başlarsınız. Bu, vücudunuzun sıcağa maruz kaldığı için daha fazla suya ihtiyacı olduğu anlamına gelen normal bir durumdur fakat dikkat edilmesi gereken bir konudur.

İnsan vücudu belirli bir sıcaklığa sahiptir ve vücut çok ısındığında serinleme ihtiyacı duyar. İlk olarak, kan damarları deriye kan akışını sağlamak için genişler. Bu durum, aşırı ısının vücuda yayılmasına izin verir. Sonra da terleme başlar. Terin buharlaşması cildi soğutur, bu da tüm vücudu soğutmaya yardımcı olmaktadır. Ancak problem şudur ki, aşırı terleme dehidrasyona yol açmaktadır.

Özellikle yaz aylarında, çalışırken, spor yaparken, aşırı terleme ile vücudun kaybettiği sıvıyı bol bol su içerek giderebilirsiniz. Yeterli su içmezseniz, vücudunuz susuz kalabilir ve sıcak hava ile susuz kalan vücut hastalıklara maruz kalır. Ayrıca su tüketimi, damacana sularla ya da pet şişeler ile değil, su arıtma cihazları ile arıtılmış sağlıklı su ile sağlanmalıdır.

Dehidrasyon Nedir?

Dehidrasyon, vücudun ihtiyacı olan suyu ve tuzu kaybetmesidir. Kan hacmimizi korumak, diğer vücut sıvılarımızın düzgün çalışmasını sağlamak ve kan basıncımızı korumak için vücudumuzun suya ihtiyacı vardır. Vücudumuzun suya ihtiyacı var diye pet şişelerden, arıtılmamış sulardan su içmek faydasızdır. Ancak arıtılmış su tükettiğinizde vücudumuz hem dehidrasyona uğramaz hem de suyun içinde bulundurduğu minerallerle vücudumuz daha sağlıklı olur.

Dehidrasyon Belirtileri

Dehidrasyon belirtileri ve semptomları gittikçe değişir ve şunları içerir.

  • Artan susuzluk
  • Baş ağrısı, baş dönmesi
  • Kuru cilt,
  • Yorgunluk
  • Kol ve bacaklarda kramplar
  • Koyu idrar ve daha az idrara çıkma

Ne Kadar Su Tüketilmelidir?

Kişiden kişiye insanların su tüketim oranı, bulundukları çalışma ortamlarına ya da yaptıkları spor durumlarına göre değişmektedir. Fakat her bireyin günde mutlaka en az 8 bardak su içmesi gerekmektedir. Yaz aylarında sıcak havaların insan vücudunda dehidrasyona neden olmaması için susuzluk durumu olmasa bile mutlaka yine de su içilmelidir.

Sağlıklı ve temiz su tüketimi için mutlaka arıtma cihazı kullanmanız gerekmektedir. Evde, işyerinde sahip olduğunuz su arıtma sistemleri, yaz aylarındaki su tüketimini sağlıklı bir şekilde karşılayacaktır.