loader
7/24 Müşteri Hizmetleri 0850 222 0 420
Bizi Takip Edin
Rain Blog S.S.S

Yıllık su tüketim maliyetini hesapla

Ücretsiz Teklif Al

Teklif Formu

blog image Paylaş:

Yeraltı Suyu Nedir? Tüketilmesindeki Risk Faktörleri Nelerdir?

Ülkemizde sonbahar yağışlarının azalmasıyla birlikte büyükşehirlerde su sıkıntısı yaşanmaya başlandı. Yetkililerce yapılan açıklamalarda yeraltı suları barajlara entegre edilerek dağıtılmaya başladı. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Bursa'da sonbahar yağışlarının yetersizliği 2 büyük barajdaki su seviyesini düşürdü. Buski Genel Müdürü Güngör Gülenç vatandaşların mağdur edilmemesi için 160 metre derinlikteki kuyuların devreye alındığını belirterek "Barajlarımızda 2 aylık su kalmıştı. Biz derin kuyuları devreye aldık. Su rezerv sürecini 3 aya çıkardık. Kuyulardan aldığımız suyu direkt sisteme entegre ediyoruz" dedi.

Yeraltı Suyu Nedir?

Yeraltı suları, yerüstünden yeraltına sızan suların buradaki gözenekli tabakaların veya kırıklı, çatlaklı (kireçtaşı) kayaçların içerisindeki boşlukları doldurmasıyla oluşur. Dünya genelinde yeraltı sularının %65’i tarımsal sulama, %25’i içme ve kullanma suyu olarak, %10’u ise endüstri suyu olarak kullanılmaktadır. Yeraltı suları genellikle arıtma gerektirmediğinden çok uzun yıllar boyunca içme ve kullanma talebini karşılayan bir kaynak olarak değerlendirilmiştir. Ancak gelişen sanayi ve artan kirlilik sebebiyle yeraltı suları arıtma işlemi olmadan kullanılamayacak duruma gelmiştir. Türkiye’de yeraltı suyu kirlenme nedenleri doğal ve yapay nedenler olmak üzere iki grupta toplanabilir.

Doğal nedenler:

-kötü kaliteli akarsu, göl, bataklık etkileri, jeolojik formasyonlardan kirlenme, jeotermal alan etkileri, deniz suyu girişimi olarak sıralanabilir.

Yapay nedenler bölgelere göre farklılık göstermekle birlikte genellikle:

-sanayi atıkları ve tarımsal ilaç ve gübre kullanımıdır.

Yeraltı suyu kalitesi toprak kirliliği ve hava kirliliği etmenlerine doğrudan bağlıdır. Su kalitesi, hava kalitesi ve toprak kalitesi ile doğrudan etkileşim içindedir. Yeraltı suyu kirliliği, önemli bir çevre sorunu olarak insan sağlığını etkilemektedir. Güvenli ve temiz su içmek, sağlıklı kalmak ve hastalıkları önlemek için ilk adım teşkil etmektedir. Rainwater su arıtma sistemleri, zararlı kimyasalları uzaklaştırmak ve su tüketimini güvenli hale getirmek için tüm ürünlerinde üstün teknolojiye sahiptir. Rainwater su arıtma sistemlerini incelemek için TIKLAYIN.