Ürün Kategorileri
www.rainwater.com.tr

Evde Su Tasarrufu ve Su Arıtma Cihazları

Küresel ısınma ve kuraklığın had safhada gerçekleştiği bu günlerde evde bilinçli su tüketiminin hem yaşadığımız gezegene sağlayacağı katkı hem de ev ekonomimize sağlayacağı faydaları, evde su tüketimi ve ev ekonomimize sağlayacağı faydalardan söz edeceğimiz bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle bilmemiz gereken temel nokta evlerimizde suyu tam olarak ne için ve nerelerde harcadığımız olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre ortalama suyun %35 banyoda, %30 tuvalette, %20 çamaşır ve bulaşık yıkamada, %10 yemek pişirme ve içme suyu ve %5 temizlik amacı ile kullanılmaktadır.

Küveti doldurarak yapacağınız bir banyo yerine duş almak daha az su harcamanıza yardımcı olacaktır. Bu durumdan kısaca bahsetmemiz gerekirse duş başlıklarını basınçlı şekilde püskürttüğü tazyikli su sayesinde 5-6 dakikada ortalama 50 litreye kadar daha fazla su tasarruf etmiş olduğunuzu söyleyebiliriz.
Su tüketimi konusunda bir diğer rekortmen mekanımız ise tuvalet. Her gün bir defa boş yere çekilen sifonun yıllık su gideri 1 tonu buluyor, bunu engellemek için tabi ki de gereksiz sifon çekmekten uzak durmalı gerekirse kullanıma özel seçenekleri olan 2 veya 3 kademeli sifonlardan tercih etmeliyiz.

Sağlığımızın olduğu kadar temizliğimizin de temel kaynağını oluşturan suyun yoğun kullanıldığı öteki alan ise çamaşır ve bulaşık makinelerimizdir. Eğer bir su arıtma sistemine sahipseniz makinelerinizin rezidansı başta olmak üzere diğer tüm mekanik aksamını kireç ve diğer zararlı maddelerden uzak tutarak ömrünü uzatabilirsiniz. Bu sayede çamaşır ve bulaşıklarınız tam ve istediğiniz şekilde temizlenir, aynı eşyaları tekrar yıkamak sorunundan kendinizi korumuş olursunuz. Ayrıca kireçten koruduğunuz makinanız daha yüksek performansta çalışacak ve boş yere su israfına sebep olmayacaktır.

Boşa kaybettiğimiz suyun temel noktalarından birisi de doğru kapanmayan ve tesisat olarak sorunlu musluklardan akan sular olduğunu söyleyebiliriz. Suyun boşa kaybını önlemenin en kesin çözümlerinden biri dairemiz veya evimizdeki su sisteminin profesyonellerce doğru bir sisteme dayalı şekilde dizayn edildiğinden emin olmaktır. Gerektiğinde bu iş için kısa vadede yapacağımız masraflardan kaçınmayarak uzun vadede bunu mislisiyle ev ekonomimize ve dünyamıza faydalı olacağını bilerek hareket etmeliyiz.

Bilinçli su tüketimi sayesinde azalan su kaynaklarımızı korumak için gerçekleştireceğiniz katılım, hem gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya miras bırakırken ev ekonominiz için yılda yüzlerce liraya varan ekonomik kayıpların önüne geçebilirsiniz. 

Diğer Gönderiler

Karşılaştır
Kaydedilenler

Hızlı İşlemler

Dil Seçin